העתיד הגיע, ובבום גדול #2 - בלוגים - קפה הפוך - הפורום הדמוקרטי

עובדה

העתיד הגיע, ובבום גדול #2

דרג את הבלוג הזה
על ידי , 15-12-2017 בשעה 15:07 (199 צפיות)
לשאול: 'מכירים את 'Man of Interest'? בעצם זה כמו לשאול 'יש כאן מישהו מבת-ים?' - כי בטח חלק כן וחלק לא. לכן, עבור מי שאיננו מכיר את הסדרה המשובחת הזו (שכבר תמה לפני כשנתיים), אומר שהעלילה היא סביב גאון מחשבים שהצליח לפתח תוכנה אינטיליגנטית, שמרושתת על כל המידע האלקטרוני של המוסדות הממלכתיים - לרבות מצלמות מעקב (אבטחה) למיניהן ותנועת הסלולר - ויודעת לנתח תמונות פנים, להצמיד אותן למידע אישי קיים ולדוג כל פרט מידע על הפרסונה הזו, לא רק פרטים אישיים, חשבונות בנק ואשראי ומידע גלוי וסמוי אחר, אלא גם להצליב אותו עם האנשים איתם באה הפרסונה במגע, נאמר בחודש האחרון בבתי קפה שצולמו, לבנות רשת של מפגשים ותחומי עניין ועיסוקים כאלה ולאתר, למשל, חוליות טרור המתכננות פיגוע.
בעולם הדמיוני הזה התוכנה החכמה נותנת ניבוי (באחוזים) לתרחישים אפשריים הנובעים מכל סיטואציה נתונה; וכתוצאה מכך, אם היא מזהה, למשל, שפלוני הידוע כפעיל קיצוני בתחום כלשהו קנה דשן כימי ונפגש כמה פגישות עם דוקטורנט לכימיה וגם הזמין חדר במלון זול בעיר רחוקה שעתידה להתקיים בה הפגנה של הקבוצה הפוליטית היריבה - אתם מבינים את הרעיון - היא תיתן התראה על כך.
אז נכון שבר נבנומה וכמה סרטים פופולריים עלהבסיס העתידני הזה, והם משלבים דילמות מוסריות רבות וחרדות מפני שימוש של 'הרעים' בכח העצום הזה, ונכון שיש המאמינים שלארי פייג' ומארק צוקרמן יודעים עלינו הכול, אבל הכול, ושקספרסקי והסמארטפונים הסינים מעבירים את כל המידע ישר הביתה, ואולי הם אפילו צודקים - לכו ראו את הסדרה. זה שווה.
אלא מה? אף אחד לא באמת חשב שלהגיע להצלבה של המידע מול מאגרי הנתונים זה מעשי כבר בימינו - יותר ידי מידע לנתח, יותר מידי התאמות של פורמטים שונים. ובטח שלא לבצע את התעלול הבא: יש לנו חשוד; העלינו את תמונתו; ניתחנו את פניו; זיהינו אותו על ידי התאמה לתמונות ID שלו שנמצאות במאגרים; בנינו לו תיק אישי סטטי (מצבו המשפחתי, מקום מגורים, עיסוק, האם יש לו משכנתא ושאר מידע 'מדינתי' ובנוסף לכך מידע מגוגל והרשתות החברתיות; ואז חזרנו לאחור להשיג מידע דינמי - היכן נצפה במצלמות במשך השבוע האחרון ועם מי וכולי; ועכשיו אנחנו מנתחים מסוכנות.
לא, זה כבר מוגזם. רצות, אמנם, תאוריות קונספירציה שה-FBI ו/או ה-NSA או איזה שושו אחר יודעים לעשות את זה, אבל האמת היא שלפני כמה חודשים נרצחו 60 איש בלאס וגאס, וכל הנסיונות לבנות פרופיל של האיש ולהתחקות על עקבותיו עלו בתוהו.
אלא מה? שבאמת, באמריקה אין, לפחות לא ככה, אבל בסין יש. והם אפילו לא מסתירים את זה אלא מגלים זאת לעולם, בלי למצמץ.
הם איפשרו ל-BBC, לא פחות, לעשות כתבה על זה. כתב נשלח לשם וסומן כ'חשוד' ויצא לטיול בעיר. כעבור 7 דקות עצרו אותו. זיבען מינוטען. שבע.
כך כתבו על כך (מעט יותר מה-BBC עצמו) באתר טק-קראנצ': 'זה לקח לרשויות הסיניות רק שבע דקות כדי לאתר ולשים את היד על כתב הביביסי John Sudworth באמצעות רשת אימתנית של מצלמת טלוויזיה במעגל סגור וטכנולוגיית זיהוי פנים.
זה לא היה מקרה של עיתונאי שנאלץ לעזוב את הארץ. המרדף היה תרגיל שנועד להמחיש עד כמה חזקה ויעילה מערכת הפיקוח של הממשלה הסינית יכולה להיות. זוהי דוגמה מובהקת לסוג הניטור שסין השקיעה בו רבות בשנים האחרונות במטרה לסייע למשטרה לבצע את עבודתה ביעילות רבה יותר.
מערכות כאלה משמשות גם בארגונים פרטיים, למשל כדי לפקח על עובדים ותהליכים בבתי חרושת, אך מבקרי הממשלה הזהירו מפני האפשרות של שימוש לרעה על ידי המדינה.
בסין יש את מערכת הניטור הגדולה ביותר בעולם. ישנן כ-170 מיליון מצלמות טלוויזיה במעגל סגור ברחבי הארץ, וזה אמור לגדול בהרבה: התוכנית היא להתקין עוד 400 מיליון מצלמות עד 2020.
מעבר למספר העצום של נקודות תצפית, סין אוגרת מידע גם באמצעות התמקדות חדשה במודיעין. הממשלה פועלת גם עם חברות זיהוי פנים וחברות AI, כגון Face++, אשר יכולות לנבור במאגרי נתונים כדי לחלץ מהם מידע משמעותי כגון פרצופים, גילאים, לוחות רישוי ועוד'.
הנה הכתבה המצולמת.

אז מסתבר שאפשר, בקלות, לדעת אם אתם מבת-ים. ואפילו לדעת, מבלי לשאול, אם אתם מכירים את 'Man of Interest'.

Submit "העתיד הגיע, ובבום גדול #2" to Digg Submit "העתיד הגיע, ובבום גדול #2" to del.icio.us Submit "העתיד הגיע, ובבום גדול #2" to StumbleUpon Submit "העתיד הגיע, ובבום גדול #2" to Google

תגיות: אין הוסף / ערוך תגיות
קטגוריות
ללא קטגוריה

תגובות

אחסון אתרים